26 stycznia 2005 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył w Pałacu Prezydenckim ordery i odznaczenia z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau.
W uznaniu wybitnych zasług w upamiętnianiu historii i prawdy o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Mirosław Firkowski.
Zwracając się do zebranych Prezydent RP powiedział:
Szanowny Panie Marszałku Sejmu, Panie Marszałku Senatu, Ekscelencje, Ambasadorowie Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Włoskiej, Szanowni Przedstawiciele środowisk kombatanckich i oświęcimskich i Ci wszyscy, którzy mają szczególny powód, żeby dziś, w przededniu 60. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau spotkać się w Pałacu Prezydenckim w wolnej, demokratycznej Polsce, w Warszawie. Rocznica, którą obchodzimy przywołuje pamięć o jednym z najbardziej ponurych wydarzeń w historii ludzkości. Rocznicy, która porusza serca i umysły nie tylko w Polsce, ale wierzę - i na całym świecie.
Pozwólcie, że z najgłębszym szacunkiem pokłonię się obecnym dzisiaj z nami byłym więźniom Auschwitz-Birkenau. Za każdym razem, kiedy spotykamy się z Państwem przeżywamy wielkie wzruszenie. Jesteście dla nas nie tylko legendą, żywym pomnikiem, ale i źródłem nadziei, źródłem wiary w człowieka. Niezłomność Waszego ducha jest wzorem, który pomagał i pomaga kształtować następne pokolenia, tak w postawie sprzeciwu wobec zła, jak i w potrzebie służenia Ojczyźnie.
Chcę wyrazić swą radość, że w naszym gronie znalazły się osoby, które łączy wspaniała idea ocalenia i przekazywania wiedzy o obozowym dramacie. Myślę o licznej grupie pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, o nauczycielach, księgarzach, mówię o wszystkich współczesnych strażnikach tej jakże ważnej dla nas pamięci.
Dla mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej jest to zaszczyt uhonorować Państwa dzisiaj wysokimi odznaczeniami państwowymi. Proszę traktować je jako wyraz podziękowania Rzeczypospolitej za Waszą niestrudzoną działalność w Towarzystwie Opieki nad Oświęcimiem, w Międzynarodowym Komitecie Oświęcimskim, Stowarzyszeniu Pomocy Byłym Więźniom Obozów Koncentracyjnych i wielu innych, zarówno polskich, jak i zagranicznych organizacjach o podobnych celach i charakterze. Jako wyróżnienie za aktywność w podejmowaniu przedsięwzięć - które są jakże cenne - edukacyjnych, popularyzatorskich, za Wasze akcje wystawiennicze. Traktujcie to jako podziękę za wszystko, co z tak wielką pasją i oddaniem robicie, by dać świadectwo prawdy o Auschwitz-Birkenau.
Uroczyście obchodząc każdego roku rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oddajemy głęboki hołd wszystkim, którzy stracili w nim życie i cierpieli. Dajemy wyraz naszej nieustającej pamięci o każdym z więźniów tego strasznego miejsca, w którym - nawiązując do tytułu słynnej książki Haliny Birenbaum - nadzieja umierała ostatnia. Jednocześnie wspólnym głosem przypominamy światu, że nie wolno się godzić na przemoc, nietolerancję, ksenofobię. Że zło, we wszystkich jego przejawach, należy zwalczać już w zarodku.
W pokłonie składanym poległym i uwięzionym na jutrzejszych uroczystościach rocznicowych - które odbędą się w miejscu, gdzie hitlerowcy selekcjonowali ofiary - pochylą się tysiące osób. Znajdą się wśród nich prezydenci wielu krajów, koronowane głowy, liczne delegacje rządowe i parlamentarne. Za pośrednictwem telewizji w obchodach tych będą mogły również uczestniczyć miliony ludzi w wielu krajach naszego globu. Ogromna waga, jaką świat przykłada do tego wydarzenia, napawa nadzieją. Nadzieją, że historia i prawda będzie ocalona, że nie będziemy się musieli obawiać oświęcimskiego kłamstwa oraz relatywizowania wydarzeń, które tam miały miejsce. Może to wszystko, co stanie się w ciągu najbliższych dni będzie dawało nam również wiarę w siłę dobra, w to, że wspólnie, solidarnie działając możemy zbudować lepszą, bezpieczniejszą, pokojową przyszłość.
Co szczególnie cenne - prawdę o Auschwitz-Birkenau, o zagładzie, o tym, do czego zdolni są ludzie mający w pogardzie człowieka, powiezie także do swoich środowisk młodzież z całego świata. Ci wszyscy, którzy wezmą udział w towarzyszącym obchodom rocznicy Forum "Let My People Live", organizowanym w Krakowie przez Europejski Kongres Żydów. Z tą wielką reprezentacją najmłodszych generacji, znającą Holocaust tylko z podręczników, spotkają się więźniowie obozu. Jestem przekonany, że będzie to nadzwyczajna, niezwykła, niezapomniana, bardzo spektakularna, a jednocześnie promieniująca na innych lekcja historii. Nic przecież nie jest w stanie zastąpić młodym ludziom rozmowy z tymi, którzy - tak jak niektórzy z Was Drodzy Państwo - ocaleli z czasu nienawiści. I w tym czasie nienawiści ocalili to, co najcenniejsze: człowieczeństwo.
Rozpoczynamy wraz z uroczystością wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim obchody 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau. Będą one miały szczególny wymiar. Dziękuję Państwu za to wszystko, co uczyniliście, aby one mogły właśnie w ten sposób i w takiej formie odbyć się. Bez Waszej troski o pamięć, bez Waszego świadectwa prawdy, bez Waszych wysiłków edukacyjnych, bez Waszych starań byłoby to dużo trudniejsze, a może niemożliwe. Dlatego te odznaczenia są hołdem dla tego, co uczyniliście aby prawda pozostała prawdą, aby historia była niezakłamana, aby człowiek to brzmiało dumnie i aby już nigdy i nigdzie ludziom nie gotowali takiego losu. Za to wszystko z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu wszystkich tu obecnych najwyższych reprezentantów władz Polski - Sejmu i Senatu, rządu RP chcę Paniom i Panom z całego serca podziękować.
Źródło: http://www.prezydent.pl ( dn. 26.01.2005 )
|